<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.0 > Programlar

apachectl - Apache HTTP Sunucusu Denetim Arayüzü

Mevcut Diller:  en  |  ko  |  tr 

apachectl Apache Hiper Metin Aktarım Protokolü (HTTP) sunucusu için bir denetim aracıdır. Sistem yöneticisinin Apache httpd artalan sürecini denetimi altında tutabilmesine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

apachectl iki kipte işleyebilir. İlkinde, httpd komutu için basit bir önyüz gibi davranarak, gerekli ortam değişkenlerini atar ve belirtilen komut satırı seçenekleriyle httpd sürecini başlatır. İkinci kipte ise, apachectl bir SysV başlatma betiği olarak start, restart, stop gibi tek sözcüklük basit argümanlar alır ve bunları uygun sinyallere dönüştürerek httpd'ye gönderir.

Eğer Apache kurulumunuzda standart dışı dosya yolları kullanmışsanız, httpd programına uygun yolları atamak için apachectl betiğini elden geçirmelisiniz. Bu arada gerek gördüğünüz httpd komut satırı argümanlarını da belirtebilirsiniz. Ayrıntılar için betik içindeki açıklamalara bakınız.

apachectl betiği başarı durumunda 0 çıkış değeri ile döner. Bir hata durumunda ise sıfırdan farklı bir değerle döner. Daha fazla bilgi için betik içindeki açıklamalara bakınız.

Ayrıca bakınız:

top

Kullanım

apachectl önyüz kipinde çalıştığında httpd programının bütün komut satırı argümanlarını kabul edebilir.

apachectl [ httpd-argümanları ]

SysV başlatma betiği kipinde ise, apachectl aşağıda tanımlanan basit, tek sözcüklük komutları kabul eder.

apachectl komut

top

Seçenekler

Burada sadece SysV başlatma betiğine özgü seçeneklere yer verilmiştir. Diğer argümanlar için httpd kılavuz sayfasına bakınız.

start
Apache httpd artalan sürecini başlatır. Zaten çalışmaktaysa bir hata verir. apachectl -k start komutuna eşdeğerdir.
stop
Apache httpd artalan sürecini durdurur. apachectl -k stop komutuna eşdeğerdir.
restart
Apache httpd artalan sürecini yeniden başlatır; çalışmıyorsa çalıştırılır. Artalan sürecinin ölü olmadığından emin olmak için yeniden başlatmadan önce configtest seçeneği verilmiş gibi yapılandırma dosyaları sınanır. apachectl -k restart komutuna eşdeğerdir.
fullstatus
mod_status üzerinden tam bir durum raporu gösterir. Bunun çalışması için sunucuda mod_status etkinleştirilmiş olmalı ve sisteminizde lynx gibi bir metin kipi HTTP tarayıcı kurulu olmalıdır. Durum raporuna erişmek için kullanılacak adres betik içinde STATUSURL değişkenine atanabilir.
status
Özet halinde bir durum raporu gösterir. O an sunulmakta olan isteklerin gösterilmemesi dışında fullstatus seçeneği gibidir.
graceful
Apache httpd artalan sürecini nazikçe yeniden başlatır; çalışmıyorsa çalıştırılır. O an hizmet sunmakta olan çocuk süreçleri hemen durdurmaması dışında normal yeniden başlatma gibidir. Bir yan etki olarak eski günlük dosyaları hemen kapatılmaz. Yani, günlük dosyalarını döndüren bir betik kullanıyorsanız yenilerini başlatmadan önce eski dosyaların tamamen kapandığından emin olmak için belli bir süre beklemeniz gerekecektir. Artalan sürecinin ölü olmadığından emin olmak için yeniden başlatmadan önce configtest seçeneği verilmiş gibi yapılandırma dosyaları sınanır. apachectl -k graceful komutuna eşdeğerdir.
configtest
Yapılandırma dosyasında sözdizimi denetimi yapılmasını sağlar. Yapılandırma dosyaları çözümlenir ve bir sorun yoksa bir Syntax Ok raporu verilir fakat, bir hata varsa o hataya ilişkin ayrıntılı bilgi verilir. apachectl -t komutuna eşdeğerdir.

Aşağıdaki seçenek eski sürümlerde kullanılmaktaydı, fakat artık kullanımı önerilmemektedir.

startssl
apachectl -k start -DSSL komutuna eşdeğerdir; doğrudan doğruya bu komutu kullanmanızı öneriyoruz. Veya httpd.conf dosyanızdan <IfDefine> bölümünü silmek suretiyle SSL’nin daima etkin olmasını sağlayabilir ve normal apachectl start komutunu da kullanabirsiniz.

Mevcut Diller:  en  |  ko  |  tr